1 Ağustos 2012 Çarşamba

yeşil

Gönderen Bestesiyleannesi zaman: Çarşamba, Ağustos 01, 2012
Tepkiler: 
İçime minik bir peyzaj mimarı kaçtı sanırım son zamanlarda. 
Son 1 yıldır artan ve durdurulamayan bir hızla çiçek yetiştirmeye adadım ruhumu. Öyle ki sırf bu hobimi geliştirebilmek için internette hobi bahçesi, bahçeli ev ve arsa bakmaya başladım. Şöyle 5 karış toprağım olsa neler neler ekerim ben oraya. Şu anda evimde 3 adet orkide, 3 adet renkli kaktüs, 3 adet küpeli ve 1 tane de bambu var. Aklımda ise almak ve yetiştirmek istediğim bir dolu bitki... Evde nereye ne alabilirim, hangi alanda hangi bitkiyi yetiştirebilirim hesapları yapıyorum.

Minik bir balkonum var. Ama kışları çetin geçen bir kentte kış mevsiminde o balkona bitki koyamadığımdan tüm bitkileri evin içine serpiştiriyorum. Camlarımın önünü renk renk çeşit çeşit bitki ile süsledim. Yer olsa daha alacağım ama bir yerde durmak zorundayım. Bir bitkiyi yer darlığından dolayı kendime alamıyorsam hemen başkasına alıp hediye ediyorum. Bitki sevgimi etrafa saçıyorum yani anlayacağınız.

En büyük hayalim müstakil bir ev, bu evden daha da önemlisi bahçesi ve mümkünse bir de sera. Tabi tüm bunlara vakit ayırabilmek için de bolca zaman. Bitkilerle ilgilenirken dinlendiğimi ve gülümsediğimi fark ediyorum her seferinde. 

Daha dün Tekzen, Koçtaş, sera ne varsa talan ettim. Bitki besini, vitamin, torf, saksı, suluk, vs aldım. Eve gelir gelmez de bitkilerimi saksılarına yerleştirdim. Hani bir rivayet vardır: Bazı insanların eli bereketlidir, taşa dokunsa tohum verdirir, derler. Benim elim de bitki konusunda biraz uğurlu sanırım. Çünkü ölmeye niyetlenen bitkileri bile hayata döndürebiliyorum. 

Ben bitki ve hayvan besleyen/bakan bir insanın daha hümanist, insanlarla daha barışık ve daha zararsız olduğuna inanırım hep. Gördüğüm tüm örneklerin bu tezimi desteklemesinin de büyük önemi var tabi. Hayvana ve doğaya merhameti olmayan birinden hayır gelmez zannımca. Hem hayvan bakımı hem de çiçek yetiştiriciliği sevgi, emek ve sabır ister. Bu yetilere sahipseniz zaten insan ilişkileriniz de olumludur. Dolayısıyla hayvan-insan-doğa ile olan ilişkiniz birbirine paralel. 

Yukarıdaki afiş biraz beni mi anlatıyor ne:)

0 yorum:

Yorum Gönder

Bir blogun en çok ihtiyaç duyduğu şey yorumdur. İşte tam da bu sebepten, aklına geleni yaz...

 

kırmızı kiraz Template by Ipietoon Blogger Template | Gift Idea