11 Temmuz 2013 Perşembe

limon ve ben

Gönderen Bestesiyleannesi zaman: Perşembe, Temmuz 11, 2013
Tepkiler: 
Limon ile neler yapılabilir? Ben limona aşığım ve onunla pek çok şey yapıyorum.Limonla ilişkim çok küçük yaşlarda başladı. Daha miniminnacıkken elime limonu alır yüzümü buruştura buruştura suyunu içerdim. Yaşım ilerledi ama limon aşkım bitmedi. Bugün bir anda limonun hayatımda ne kadar önemli bir yer kapladığını fark ettim ve bu yazıyı yazdım.

1) Evimde 1 yıldır limon ağacı var. Daha önce limon ağacım ve limon ağacım-2 yazılarımda kendisinden bahsetmiştim. Ağacım hala balkonumda. Hala birlikteyiz ve hala limon vermedi :( Ama yine de onu seviyorum.
2) Hayatta en sevdiğim kek limonlu kektir. Ne zaman evde kek pişirsem %90 limonlu yaparım. Çok şanslıyım ki Badi de seviyor ve bu durumdan şikayetçi değil. Hatta bugün bile kocaman limonlu bir kek yaptım.
3) Kekte olduğu gibi cheesecake ve dondurmada da tercihim limonludur. 
4)Grip olduğumda nane-limon veya limonlu ıhlamura başvururum. Şıp diye ayaklandırır.
5)Banyo ve musluk armatürlerini temizleme ve parlatmada limon kullanırım. Kullanılmış ve suyu tamamen sıkılmış limonları atmam, musluğu onlarla ovarım. Ne kadar parladıklarına inanamazsınız. Hiçbir deterjan bu kadarını başaramaz.
6)Özellikle misafirlerim için kullandığım çatal-kaşık takımında su lekeleri görmek çok tatsız. Makinede yıkandıktan sonra üzerinde kalan bu lekeler kirliymiş gibi gösterir. Hepiniz bu durumdan muzdaripsinizdir. Peki ben ne yapıyorum? Makinede çatal-kaşıkları yıkadıktan sonra bir leğenin içine su doldurup 2-3 limonun suyunu sıkıyorum. Hatta limonları da içine atıyorum ve kaşık-çatalları leğene batırıyorum. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra duruluyorum ve hemen kuruluyorum. Sonuç mükemmel. İlk alındığı gün gibi parıl parıl parlıyor. Artık misafirlerimin önünde mahçup olmak yok :)
7)Oda spreyi seçerken elim hep limon esanslı olanlara gider. Aynı şey deterjan ve çamaşır suyunda da geçerli.
8)Çayı şekersiz, açık ve tahmin edeceğiniz üzere limonlu severim. Meyveli soda tercihim çoğunlukla limonlu olur. 
9)Geçtiğimiz günlerde internette şöyle bir yazı okudum: Limon kansere karşı mücadelede etkili bir silahtır. Buzlukta bekletilen limonun kabuğunu rendeleyip salatalarınıza ve yemeklerinize eklediğinizde kanserden korunmuş olursunuz. Ben de evimde bunu uygulamaya başlıyorum. 
10)Balık pişirdikten sonra ellerimde oluşan kötü kokuyu gidermek için limon suyu ile ovuyorum. Kokudan eser kalmıyor.

Abartmıyorum çok seviyorum. Hayatımda ne kadar çok yer kaplıyor şu sarışın minik narenciye. Ohhhhh, içim açıldı. Mis kokulu bir yazı oldu. Siz bunlardan kaçını yapıyorsunuz?


4 yorum:

Meliha Çalışkan dedi ki...

Ahh hep limon ağacı iserim ama bir türlü alamadım gitti.
En sevdiğim şey de limonlu dondurmadır.
Miss miss:)
Sevgiler canım

pespembe dedi ki...

O zaman zevklerimiz aynı demektir. Çok sevindim buna. Sevgiler :)

Savaş dedi ki...

Bir Alanyalı olarak bayılırım limona ben de.. Biz de akşam yemekten sonra sofraya kalın kabukluları meyve gibi yemek üzere getirilirdi. :)

Unknown dedi ki...

Ben de limin çok seviyordum ama dişler bi andan sonra asidiyle
diş minesini aşindirmiş olması gerk kı sızlıyo limonu suyunu alıpta tadına varamıyorum.
tebrik ederm ok eğlenceli ve faydalı yazıolmuş emeğinizesağlık
aşık olmayana aşık ettirilebilir.

Yorum Gönder

Bir blogun en çok ihtiyaç duyduğu şey yorumdur. İşte tam da bu sebepten, aklına geleni yaz...

 

kırmızı kiraz Template by Ipietoon Blogger Template | Gift Idea